Tuesday, 27th June, 2017

Welcome

Welcome to the Northampton Junior Chess Club web site.

Latest News

UK Chess Challenge - Megafinals

Tuesday, 13th June, 2017

Many members of the club were in action at a couple of the recent Megafinals for the UK Schools Chess Challenge.

A summary of the results are:

Northamptonshire & Leicestershire Megafinal:


U15 Ben Anstice 0.5/6
U15 Ben Raine 3.0/6
U14 Ethan Rowe 3.0/6
U13 Ryan Chew 2.5/6
U13 Max Miller 5.5/6 "Qualified for Gigafinal"
U13 James Willis 3.0/6
U13 Callum Willsher 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"
U13 Manasi Mehta 3.5/6 "Suprema", "Qualified for Gigafinal"
U13 Abigal Rowe 2.0/6
U12 Samia Sheikh 3.5/6 "Suprema", "Qualified for Gigafinal"
U12 John Jesu 0.5/6
U12 Vignesh Sudhakar 3.0/6
U11 Jessica Rowe 2.0/6
U11 Leo Gunaseelan 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"
U11 Luke Miller 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"
U11 Krishna Srinivasan 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"
U10 Samantha Childs 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"
U9 Kimberly Childs 3.0/6
U9 Alexander Richards 6.0/6 "Supremo", "Qualified for Gigafinal"
U8 Cameron Carlisle 4.5/6 "Qualified for Gigafinal"
U8 Mihir Sharma 4.5/6 "Qualified for Gigafinal"
U8 Pradyun Srikakolapu 3.5/6
U7 David Richards 5.5/6 "Supremo", "Qualified for Gigafinal"



West Anglia Megafinal:


U14 Ben Cox 4.5/6 "Supremo", "Qualified for Gigafinal"
U14 Ram Dinakar 3.5/6 "Qualified for Gigafinal"
U12 Toby Cox 5.5/6 "Supremo", "Qualified for Gigafinal"
U9 Lucian Cox 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"
U9 Ollie Higgins 4.0/6 "Qualified for Gigafinal"


Well done to everyone, and congratulations to all those who have progressed to the Gigafinals.

j4NCL Tournament - April 2017

Tuesday, 2nd May, 2017

A team from NJCC participated in the final j4NCL tournament of the season at Solihull on 22nd & 23rd April.

The team were entered in Division 1 and with only 2 Kings playing (Max and Toby), the 3 Queens in the team (Vignesh, Lucian, and Ram) faced some very tough games.
So it was great to see these bottom boards stepping up so well to the challenge and recording several individual wins and draws.

In summary, the team won one match, drew one, and lost three.

National Junior Squad Championship

Monday, 17th April, 2017

Ben C., Toby, and Lucian played in the National Chess Junior Squad Championships at Wokefield Park over the weekend of 8th and 9th April.

Lucian scored 2.0/5 in the Under 10 Championship.

Toby scored 3.0/5 in the Under 12 section, winning both a grading prize and securing a "half-norm" for the National Junior Squad.
This was Toby's second half-norm, so he has now been invited to join the Squad.

Ben also scored 3.0/5 in the Under 14 section. He won prizes for both joint 4th place and the grading prize, as well as his third half-norm of the season.

Warwick Junior Open

Saturday, 15th April, 2017

New club members Alexander and David Richards played in the Warwick Junior Open on 8th April. This tournament was for those under the age of 11, with sections organised according to ability.

In the top A section, Alexander came 3rd with a score of 3.5/5. David scored 3.0/5 in the E section.

Well done to both Alexander and David.

St Albans Chess Congess

Monday, 10th April, 2017

Max, Toby, and Lucian played in the St Albans Chess Congress on 1st and 2nd April.

Max scored a superb 3.5/5 in the Major (U161) section and won the grading prize.

Toby scored 2.0/5 in the Intermediate (U141) section, whilst Lucian scored 1.0/5 in the Minor (U121) section.

Great result Max!

Leicestershire junior congress

Thursday, 9th March, 2017

Last Sunday, ten of our members competed in the Leicestershire junior congress. All ten took part in the very tough ‘open’ section where over a quarter of the 51 competitors were graded over 100. Our results were:

MAMI  Max Miller          4.5/6 

BERA Ben Raine 4.5/6 "U18 2nd place"
SSHE Samia Shiekh 4.0/6
KRSR Krishna Srinivasan 3.5/6 "U11 2nd place"
ZAGI Zak Gillespie 3.0/6 "U9 1st place"
MAME Manasi Mehta 3.0/6
IVPE Ivan Petkov 3.0/6
LUGI Luca Gillespie 3.0/6 "U9 2nd place"
MISH Mihir Sharma 2.0/6
CAWI Callum Willsher 2.0/6

Well done to all, but special mentions must go to Max and Samia whose only losses were to players graded 154 and 165!

You can find full the crosstable here.

2017 Northamptonshire Junior County Championships

Wednesday, 1st March, 2017

We had our largest ever entry to an external tournament (33 members) to the Northamptonshire County Championships at Wellingborough School on 18th February.

A summary of the results is as follows:

U18

MAMI Max Miller 5.0/6 "U14 winner"
ETRO Ethan Rowe 4.5/6 "U14 runner-up"
BERA Ben Raine 4.5/6 "U16 winner"
RADI Ramprasad Dinakar 4.0/6
JEMA Jenna Marsh 4.0/6 "U14 best girl"
RYCH Ryan Chew 3.5/6
BECO Ben Cox 3.5/6
SSHE Samia Shiekh 3.5/6 "U12 winner"
IVPE Ivan Petkov 3.5/6
EMRO Emily Rowe 3.5/6
VISU Vignesh Sudhakar 3.0/6 "U12 runner-up"
ELOR Elijah O'Reilly 3.0/6
EUMA Euan Marsh 3.0/6
CAWI Callum Willsher 3.0/6
BEAN Benjamin Antice 2.5/6
ABRO Abigail Rowe 2.0/6
JAWI James Willis 2.0/6
MAME Manasi Mehta 1.5/6
SASH Sarayu Shankar 1.0/6

U11
KRSR Krishna Srinivasan 5.5/6 "U11 winner"
LUCO Lucian Cox 5.0/6
SACH Samantha Childs 4.5/6 "U11 best girl"
LEGU Leofin Gunaseelan 4.0/6
LUMI Luke Miller 3.0/6
SAOR Saoirse O’Reilly 3.0/6
JERO Jessica Rowe 2.5/6
SSHA Sarang Shankar 2.0/6

U9
LUGI Luca Gillespie 5.0/6 "U9 runner-up"
ZAGI Zak Gillespie 5.0/6
KICH Kimberly Childs 4.0/6 "U9 best girl"
MISH Mihir Sharma 4.0/6 "U8 winner"
PRSR Pradyun Srikakolapu 3.5/6
CACA Cameron Carlisle 2.0/4


Well done to all members; with special congratulations to the prize winners.

(At the same weekend, Toby Cox played in the West of England Championships, scoring 3.5/6 in the U12 Championship section.)

Nottingham Rapidplay and Yateley tournaments

Thursday, 9th February, 2017

In the last weekend of January, 8 members competed in external tournaments at Nottingham and Yateley.

Nottingham:
In the Intermediate (U135) section of Nottingham Rapidplay, Ben R. scored a great 3/6 whilst Krishna score 1/6 in a high standard section.
In the Minor (U110) section, brothers Zak and Luca scored 2/6 and 1/6 respectively.

Yateley:
Meanwhile at Yateley, Lucian scored 3/6 in the U9 section of the South of England Championships.

Also at Yateley, 3 members (Max, Ben C., and Toby) competed in the English Junior Closed Championship (only for England Junior Squad members or others with "half-norms").
Toby scored 1.5/5 in U12 section, whilst in the U14 section Max scored 1.5/5 and Ben 2.5/5. Ben secured his 2nd half-norm and so qualified for the England Junior Squad.

j4NCL Tournament - January 2017

Monday, 30th January, 2017

Two teams from NJCC entered the second of this season's j4NCL tournaments, held in Solihull on 20th and 21st January.

Having won the previous Division 2 tournament, the team consisting of King's (Max, Toby, Ben R., Ben C., and Ivan) decided to take the challenge of competing in Division 1.

The second team, mostly from the ranks of the Queen's (Krishna, Vignesh, Alexander, Lucian, and Callum), competed in Division 2.

In a tough tournament, both NJCC teams scored 3/10 points. Special mention should go to Callum who scored a perfect 5/5 over the weekend.

13th Northamptonshire Christmas Congress

Wednesday, 4th January, 2017

The 2016 Christmas Cracker was attended by twenty-six of our members. The results were as follows:


U14
DARA Daniel Radulescu WWWLW = 4/5 "U14 joint winner"
BECO Ben Cox DWDWD = 3.5/5
MAMI Max Miller LWWWD = 3.5/5
ELOR Elijah O’Reilly LWLWW = 3/6
ETRO Ethan Rowe DWWLL = 2.5/6
MAME Manasi Mehta WWLLL = 2/5
VISU Vignesh Sudhakar WLLWL = 2/5
JEMA Jenna Marsh WLLLW = 2/5
CAWI Callum Willsher LLWLW = 2/5
ABRO Abigail Rowe LLLWW = 2/5
JAWI James Willis LLWLL = 1/5
SASH Sarayu Shankar LLLLL = 0/5

U11
KRSR Krishna Srinivasan WWWDW = 4.5/5 "U11 winner"
ALDY Alexander Dytrych WWWLD = 3.5/5
LUGI Luca Gillespie WWLWD = 3.5/5
ZAGI Zak Gillespie WLWWL = 3/5
SACH Samantha Childs LWLWW = 3/5 "best U11 girl"
LEGU Leofin Gunaseelan LWLWW = 3/5
LUMI Luke Miller LWWLL = 2/6
SSHA Sarang Shankar LWLWL = 2/5
SAOR Saoirse O’Reilly WLLLL = 1/5
JERO Jessica Rowe LLDLL = 0.5/5

U9
CACA Cameron Carlisle LWWWW = 4/5
KICH Kimberly Childs WWLLW = 3/5 "best U9 girl"
MISH Mihir Sharma WLWWL = 3/5
PRSR Pradyun SrikakolapuDLLWW = 2.5/5


Well done to all: an excellent performance. Congratulations to all our winners with special mention to Daniel Radulescu for an outstanding result! Also to Sarang Shankar, scoring almost half marks in his first ever competition.

The 2016 British Rapidplay Championships

Monday, 14th November, 2016

At the weekend, some of our members entered the British Rapidplay Championships in Leeds.

For the Junior events, Saturday was an England U11 Trial Qualifier and Sunday was the Junior British Rapidplay U16 (both over 5 rounds). The Senior Championships sections consisted of 11 rounds over 2 days. The NJCC results were as follows:

Junior - England U11 Trial Qualifier:

LUCO Lucian Cox LLWWL = 2.0/5
ALDY Alexander Dytrych WLLWW = 3.0/5 "Half-norm for England squad"

Junior - British Rapidplay U16:
LUCO Lucian Cox DLWLL = 1.5/5
ALDY Alexander Dytrych LWLLL = 1.0/5

Senior - The Minor Championship (grade U121):
BECO Ben Cox LWDWWWLLDDW = 6.5/11 "Half-norm for England squad"
TOCO Toby Cox WWDDWWWLLDW = 7.5/11 "Joint 3rd", "Grading prize", "Half-norm for England squad"
BERA Ben Raine LWWWLWWWWDL = 7.5/11 "Joint 3rd", "Grading prize", "Half-norm for England squad"


A great set of results for all these members.

37th Northamptonshire Congress

Monday, 7th November, 2016

On Saturday, twenty-nine of our members attended the first NSCA tournament of the chess season, the 37th Northamptonshire Congress. The results were as follows:

U18

EMRO Emily Rowe LLWWLL = 2.0/6
BEAN Ben Anstice LWLLWL = 2.0/6
BERA Ben Raine WLLWWD = 3.5/6
ETRO Ethan Rowe LWWWLW = 4.0/6 “U14 runner-up”
RADI Ram Dinakar WLWLLL = 2.0/6
ELOR Elijah O’Reilly WLWLLL = 2.0/6
FIGU Fiona Gunaseelan LLLLLL = 0.0/6
MAMI Max Miller WWWDLW = 4.5/6 “U18 runner-up”
JAWI James Willis LWLLLW = 2.0/6
MAME Manasi Mehta WWLLWL = 3.0/6
RYCH Ryan Chew WWLLLW = 3.0/6
CAWI Callum Willsher LWLLWL = 3.0/6
ABRO Abigail Rowe LLLWLW = 2.0/6
TOCO Toby Cox WLWWWD = 4.5/6 “U16 winner”
VISU Vignesh Sudhakar LWWWWL = 4.0/6 “U14 winner”
SSHE Samia Sheikh WWLWWL = 4.0/6 “U12 winner”, “U18 best girl”

U11
LEGU Leofin Gunaseelan LLWWLW = 3.0/6
LUMI Luke Miller WLLWLW = 3.0/6
SAOR Saoirse O’Reilly LLLWLL = 1.0/6
JERO Jessica Rowe LDLLWW = 2.5/6
KRSR Krishna Srinivasan WWLLWW = 4.0/6
SACH Samantha Childs WLWWLL = 3.0/6
ALDY Alexander Dytrych WWWWWW = 6.0/6 “U11 winner”
LUCO Lucian Cox DWWWWL = 4.5/6 “U10 winner”

U9
LUGI Luca Gillespie WWWLWL = 4.0/6 “U9 school team runner-up”
ZAGI Zak Gillespie WWWLWL = 4.0/6 “U9 school team runner-up”
KICH Kimberly Childs DLWDWL = 3.0/6
CACA Cameron Carlisle WWLLWW = 4.0/6
MISH Mihir Sharma WWLWWW = 5.0/6 “U8 winner”


Well done to all members. Special congratulations to Alexander Dytrych, who scored a perfect 6/6 in the U11 section,
and great personal performances from Jessica Rowe and Kimberly Childs.

NJCC 2016 Club Championship

Sunday, 16th October, 2016

Today was our sixth annual Club Championship; thirty-one of our members came along to test their skills against each other in a Swiss Draw tournament.

First, the final scores, including tie-breaks, and titles won:

Place  Name                  Tag    Age  Score TBrk1 TBrk2

1st Cox, Toby TOCO U12 6 16.0 24.0 Club Champion
=2nd Sheikh, Samia SSHE U12 5 14.0 23.0 U12 Champion
Chew, Ryan RYCH U13 5 14.0 21.0 U13 Champion
=4th Raine, Ben BERA U15 4 16.0 25.0 U15 Champion
Rowe, Ethan ETRO U14 4 14.0 23.0 U14 Champion
Petkov, Ivan IVPE U15 4 14.0 22.0
Marsh, Bryony BRMA U15 4 14.0 21.5
Dytrych, Alexander ALDY U10 4 14.0 21.0 U10 Champion
Sudhakar, Vignesh VISU U12 4 13.0 17.5
Willsher, Callum CAWI U13 4 12.0 18.5
Cox, Lucian LUCO U9 4 11.5 17.0 U9 Champion
=12th Gillespie, Zak ZAGI U9 3 17.0 23.5
Gunaseelan, Leofin LEGU U11 3 13.0 20.0 U11 Champion
Mehta, Manasi MAME U13 3 13.0 19.5
Anstice, Benjamin BEAN U15 3 13.0 19.5
O'Reilly, Elijah ELOR U14 3 12.0 19.5
Dinakar, Ramprasad RADI U14 3 12.0 18.0
Gillespie, Luca LUGI U9 3 12.0 17.5
Marsh, Jenna JEMA U14 3 11.5 16.0
Marsh, Euan EUMA U13 3 11.0 17.0
Gunaseelan, Fiona FIGU U14 3 9.5 15.0
=22nd Childs, Kimberly KICH U9 2 11.0 15.5
Sharma, Mihir MISH U8 2 10.5 16.0 U8 Champion
Miller, Luke LUMI U11 2 10.5 15.0
Rizan, Hanina HARI U14 2 10.5 15.0
Willis, James JAWI U13 2 10.5 14.0
O'Reilly, Saoirse SAOR U11 2 10.0 14.5
Srikakolapu, Pradyun PRSR U8 2 10.0 13.5
Childs, Samantha SACH U10 2 9.5 14.0
=30th Rowe, Jessica JERO U11 1 12.0 17.5
Jesu, John JOJE U12 1 9.5 15.0

We also have a "cross-table" showing who each player faced in each round, and the result:
No  Name                 Tag    Grd Score  1    2    3    4    5    6

1. Raine, Ben BERA 694 4 19:W 13:W 11:W 6:W 4:L 9:L
4. Cox, Toby TOCO 674 6 20:W 12:W 10:W 9:W 1:W 5:W
5. Rowe, Ethan ETRO 658 4 21:W 15:L 20:W 16:W 10:W 4:L
6. Petkov, Ivan IVPE 631 4 22:W 14:W 15:W 1:L 17:W 8:L
8. Chew, Ryan RYCH 594 5 24:W 17:L 21:W 15:W 12:W 6:W
9. Sheikh, Samia SSHE 504 5 26:W 16:W 17:W 4:L 18:W 1:W
10. Willsher, Callum CAWI 488 4 28:W 41:W 4:L 19:W 5:L 16:W
11. Sudhakar, Vignesh VISU 481 4 29:W 18:W 1:L 17:L 20:W 21:W
12. Marsh, Bryony BRMA 476 4 30:W 4:L 22:W 24:W 8:L 17:W
13. Dinakar, Ramprasad RADI 455 3 31:W 1:L 26:W 18:L 21:L 28:W
14. Gillespie, Luca LUGI 440 3 33:W 6:L 24:L 36:W 22:W 18:L
15. Dytrych, Alexander ALDY 423 4 34:W 5:W 6:L 8:L 24:W 19:W
16. Mehta, Manasi MAME 422 3 35:W 9:L 28:W 5:L 26:W 10:L
17. Gillespie, Zak ZAGI 416 3 36:W 8:W 9:L 11:W 6:L 12:L
18. Cox, Lucian LUCO 403 4 38:W 11:L 41:W 13:W 9:L 14:W
19. Marsh, Jenna JEMA 316 3 1:L 29:W 38:W 10:L 28:W 15:L
20. O'Reilly, Elijah ELOR 293 3 4:L 30:W 5:L 31:W 11:L 33:W
21. Gunaseelan, Leofin LEGU 252 3 5:L 31:W 8:L 33:W 13:W 11:L
22. Marsh, Euan EUMA 250 3 6:L 33:W 12:L 34:W 14:L 31:W
24. Anstice, Benjamin BEAN 232 3 8:L 34:W 14:W 12:L 15:L 35:W
26. Gunaseelan, Fiona FIGU 210 3 9:L 35:W 13:L 41:W 16:L 34:W
28. Sharma, Mihir MISH 146 2 10:L 36:W 16:L 38:W 19:L 13:L
29. Jesu, John JOJE 145 1 11:L 19:L 33:L 30:L :W 38:L
30. Childs, Samantha SACH 141 2 12:L 20:L 34:L 29:W 35:L :W
31. Miller, Luke LUMI 132 2 13:L 21:L 35:W 20:L 36:W 22:L
33. Willis, James JAWI 124 2 14:L 22:L 29:W 21:L 38:W 20:L
34. Rizan, Hanina HARI 118 2 15:L 24:L 30:W 22:L 41:W 26:L
35. Childs, Kimberly KICH 113 2 16:L 26:L 31:L :W 30:W 24:L
36. Srikakolapu, Pradyun PRSR 106 2 17:L 28:L :W 14:L 31:L 41:W
38. O'Reilly, Saoirse SAOR 67 2 18:L :W 19:L 28:L 33:L 29:W
41. Rowe, Jessica JERO 13 1 :W 10:L 18:L 26:L 34:L 36:L

Congratulations to Toby Cox, our new Club Champion for 2016, and to all our age-group Champions too.

Four "Grading Performance Awards" were awarded to the four players who, to over-simplify somewhat, played (statistically) at a stronger level than usual, by the largest margin; they were Samia Sheikh (743 vs 504), Leofin Gunaseelan (407 vs 252), Ben Anstice (361 vs 232), and Alexander Dytrych (550 vs 423).

Four "Best Game Awards" were awarded to both players in two particularly interesting and well-played games, as judged by our former club leader Ian who was running the event and monitoring the play; these were Ivan Petkov vs Ben Raine (1-0) and Toby Cox vs Samia Sheikh (1-0), both in round 4.

Two special awards; "Valiant Effort" to Leofin Gunaseelan who played well above his usual standard in his first game against one of the top players in the club to make him work very hard for his eventual victory, and "Sneakiest Move" to Zak Gillespie for an excellent set-up and execution of a discovered check to win a queen to avoid being checkmated next move and to eventually win the game too.

A huge thank you to Cedar Road Primary School (particularly Kay and Ian) for providing such a great venue for the sixth time running. Also, many thanks to Barbara, David, Dimple, and Suzanne for their assistance with organisation, preparation, refreshments and general supervision!

SSAFA Championships 2016

Saturday, 18th June, 2016

Twenty-four of our members went along to the SSAFA Championships on Saturday, the last NSCA tournament of the season, and the last chance to pick up those valuable NSCA Grand Prix points. Here are their results:

U18 (inc. U14/U12/U11)

BEAN Benjamin Anstice WLLWLL = 2.0/6
BERA Ben Raine LWWLWW = 4.0/6
IVPE Ivan Petkov WWLWLL = 3.0/6
JEMA Jenna Marsh LLWWLL = 2.0/6
ELOR Elijah O'Reilly WWLLWL = 3.0/6
BECO Ben Cox WDWWWW = 5.5/6 "U14 Winner"
MAME Manasi Mehta WWLLLL = 2.0/6
RYCH Ryan Chew DLWLWW = 3.5/6
EUMA Euan Marsh LWLWLL = 2.0/6
CAWI Callum Willsher LWWLWL = 3.0/6
TOCO Toby Cox LWWLWW = 4.0/6
VISU Vignesh Sudhakar WWWLLW = 4.0/6

U10 (inc. U9)
LEGU Leofin Gunaseelan LLWLWW = 3.0/6
LUMI Luke Miller DLLWWL = 2.5/6
SAOR Saoirse O'Reilly LWLLWL = 2.0/6
SACH Samantha Childs WWLLWL = 3.0/6
ALDY Alexander Dytrych WWLWWL = 4.0/6

U8 (inc. U7)
LUGI Luca Gillespie WWLWWL = 4.0/6
ZAGI Zak Gillespie WWWWLW = 5.0/6 "U8 Runner-Up"
LUCO Lucian Cox WWWLWW = 5.0/6
KICH Kimberly Childs WDWLLW = 3.5/6 "U8 Joint Best Girl"
CACA Cameron Carlisle LWWWLW = 4.0/6 "U7 Winner"
MISH Mihir Sharma WWLLWD = 3.5/6
MIAD Michael Adeboye BLWLLD = 2.5/6

As is usually the case with simplified results like this, it doesn't really do justice to the level of achievement, as many of the losses were close games against strong competition, and some of the wins were exceptional, with many of our members "punching above their weight". Well done to all of them!

Finally, the "NSCA Grand Prix" results for this season; prizes were awarded based on the aggregate scores across all four events. Our members picked up the following prizes:

U14 Winner: Ben Raine

U12 Runner-Up: Callum Willsher
U11 Winner: Vignesh Sudhakar
U9 Winner: Alexander Dytrych
U8 Winner: Zak Gillespie
U8 Runner-Up: Lucian Cox
U7 Runner-Up: Cameron Carlisle

A fantastic achievement, well-deserved for their commitment and consistency throughout the year.

Golders Green FIDE Rapidplay

Saturday, 4th June, 2016

Two of our members participated in the Golders Green FIDE Rapidplay tournament; their scores were as follows:

U120 Section

BECO Ben Cox WWLWDD = 4.0/6
TOCO Toby Cox WLLWWW = 4.0/6

More great results, well done to you both!

2nd Potters Bar Junior Rapidplay

Friday, 3rd June, 2016

Four of our members participated in the 2nd Potters Bar Junior Rapidplay tournament; their scores were as follows:

MAME  Manasi Mehta            WLWLLB = 3.0/6

ALDY Alexander Dytrych WWWWWL = 5.0/6 "Ungraded section: =1st"
ZAGI Zak Gillespie LBDWWW = 4.5/6 "U106 section: =1st"
LUGI Luca Gillespie LWWLLW = 3.0/6

Well done!

Muswell Hill FIDE Rapidplay

Sunday, 22nd May, 2016

Three of our members participated in the Muswell Hill FIDE Rapidplay tournament; their scores were as follows:

U120 Section

BECO Ben Cox WLWLWD = 3.5/6 "Grading prize"
TOCO Toby Cox LDWWLW = 3.5/6
LUCO Lucian Cox LLLLWL = 1.0/6

Well done to the three of them in what would have been a tough group including some very strong opposition, and it's great to see our members taking part in competitions around the country.

More news »

About NJCC

Northampton Junior Chess Club provides a place for young chess players to meet, socialise, and play chess; all levels of playing ability welcome.

More »
Coaching

Coaching and training are available, and mentors (aged 16-17) and coaches (aged 18+) are welcome to join the club too.

Contact us

For information on how to contact us, see our Contact Page